V koronavírusovej vakcíne nie sú žiadne čipy, ale čo keby sme ich tam chceli dať? James Heathers je šéfom vývoja vo firme zaoberajúcej sa prenosom signálov medzi človekom a počítačmi, podľa svojich slov strávil „posledných 15 rokov napájaním technológií na ľudí a do ľudí“. V časopise Atlantic sa zamyslel, či a ako by sa čipovanie obyvateľstva cez koronavakcíny dalo uskutočniť.
- V prvom rade, čip by sa musel nenápadne vložiť do striekačky, nie do samotnej vakcíny, pretože čipy vo vakcíne nedávajú matematický a ekonomický zmysel. Z jednej ampulky sa typicky očkuje šesť ľudí. Ak budú čipy voľne plávať v roztoku, nikdy neviete, koľko ich pre jednu dávku naberiete. Nechcete predsa päť neočipovaných občanov a jedného, ktorý dostal šesť čipov. Ak si chcete byť na 95 % istí, že každý dostane aspoň jeden čip, do jednej 6-dávkovej ampulky musíte dať 26 čipov. (A potom nebudete vedieť, kto dostal ktorý čip.) Pre celú svetovú populáciu by ste potrebovali vyrobiť vyše 200 miliárd čipov, čo nie je možné.
- Bohužiaľ, cez vakcíny nie je možné distribuovať 5G čipy. Vnútorný priemer injekcie, ktorou sa vakcína vpichuje, je asi štvrť milimetra. Najnovšie 5G čipy majú priemer skoro 20 milimetrov.
- Čipy tak malé, že by prešli ihlou až do vášho tela, existujú, aj keď sú na samej hranici toho, čo fyzika umožňuje. Existuje napríklad biosenzor s rozmermi 0,2 x 0,2 x 0,1 milimetra, ktorý dokáže odmerať teplotu svojho okolia. Ste teda už na polceste k tomu, aby ste vedeli všetkým ľuďom na Zemi odmerať teplotu!
- Najväčší problém však ale začína až po očipovaní. Z čoho získa čip energiu, aby dokázal fungovať? Batérie takto malé neexistujú. Miniatúrne senzory je možné napájať z iných zariadení na diaľku, napríklad lúčom svetla alebo ultrazvukom. Čo je dosť cool, ale takmer určite by ste si všimli, ak by za vami niekto chodil s ultrazvukom dosť výkonným, aby cez kožu a svaly dokázal na diaľku napájať čip.
- Ak by ste aj nejako vyriešili problém s napájaním, zostáva posledný – aby bol čip na niečo užitočný, potrebujete z neho vedieť prečítať dáta. A ľudský sval, kam sa pichá injekcia, je najhoršie možné miesto, kam ste čip mohli dať, bezdrôtový signál sa cezeň šíri veľmi problematicky.
Verdikt – veľmi ťažké až nemožné. Možno v ďalšej pandémii. (The Atlantic)