Za Georgom R. Pickettom

21. júla 2024 nás vo veku 85 rokov navždy opustil George Richard Pickett, profesor Univerzity v Lancasteri, člen Kráľovskej spoločnosti v Londýne a viacerých európskych učených spoločností, medzi inými aj dlhoročný člen Učenej spoločnosti Slovenska. George bol uznávaným guru svetovej spoločnosti nízkoteplotných fyzikov pracujúcich na problémoch kvantových materiálov, najmä na otázkach supratekutého hélia-3. Vyštudoval Magdalen College v Oxforde, kde získal doktorát na základe práce o zriedených magnetických zliatinách pri nízkych teplotách v r. 1965. Päť rokov strávil na postdoktorandskom pobyte na Technickej univerzite v Helsinkách v skupine krstného otca fyziky ultranízkych teplôt prof. Oliho Lounasmaa. Pozoruhodné je, že spolu publikovali v pražskom časopise Pokroky Matematiky, Fyziky a Astronomie článok Supratekuté hélium 3.

Od r. 1971 pôsobil George na Univerzite v Lancasteri a postupne sa vypracoval na pozíciu Distinguished Professor of Low Temperature Physics, kde zostal až do konca svojich dní. Jeho zásluhy o štúdium najkomplexnejšieho kvantového systému vôbec, supratekutého hélia-3 spomenul vo svojej nobelovskej prednáške aj David Lee. George pre tieto účely vyvinul unikátny jadrový refrigerátor lancasterského typu, ktorý dosiahol doteraz platné rekordne nízke teploty v našom vesmíre, 7 mikrokelvinov v jadrovom stupni a menej ako 100 mikrokelvinov v samotnom supratekutom héliu-3. Za tieto výsledky získal členstvo v Royal Society. Neskôr sa stal tiež členom Fínskej akadémie vied a umení a zahraničným členom Ruskej akadémie vied a Učenej spoločnosti Slovenska. George získal najprestížnejšie ocenenie pre nízkoteplotnú kvantovú fyziku, Simon Memorial Prize, udeľované každé 3 roky. V r. 2019 mu Slovenská komisia pre vedecké hodnosti na návrh SAV udelila hodnosť doktora fyzikálnych vied honoris kauza. Počas svojej plodnej kariéry publikoval vyše 200 vedeckých prác, vrátane 7 článkov v Nature, 3 v Nature Physics a 35 vo Physical Review Letters, najlepšom fyzikálnom časopise zameranom na prelomové výsledky. Ako oddaný vedecký popularizátor publikoval v magazínoch Science, Nature, New Scientist, Economist a tiež v britskom vysielaní BBC.

Spolupráca medzi Georgom a Centrom fyziky nízkych teplôt (CFNT) Košice začala ešte v roku 1988 a pokračovala prakticky dodnes. George oceňoval fakt, že CFNT patrí k necelému tuctu svetových laboratórií schopných experimentovať v oblasti mikrokelvinov a všemožne nás podporoval materiálne aj diplomaticky. Spoločne sme publikovali vyše 20 vedeckých prác, vrátane 3 vo Physical Review Letters, organizovali prestížne svetové konferencie, ako Cosmology in Laboratory v Smoleniciach o laboratórnych analógoch astrofyzikálnych procesov. V roku 2014 skupina v Lancasteri spolu so 16 partnermi vrátane CFNT vytvorila Európsku mikrokevinovú platformu, ktorá reprezentuje najväčšiu svetovú kapacitu a expertízu vo fyzike ultra nízkych teplôt. Toto združenie získalo v r. 2018 rovnomenný prestížny projekt z portfólia Excelentná veda Horizont 2020. Išlo zároveň asi o najväčší výskumný projekt Horizontu 2020 na Slovensku, keď košické CFNT získalo vyše milióna Eur na spoločné výskumné aktivity a rozvoj nízkoteplotnej techniky pre kvantové technológie. Toto všetko by bez prispenia prof. Gerga Picketta nebolo možné.

Prof. George Pickett bol nielen svetovým vedcom, ale tiež veľmi kultúrnym a empatickým človekom, ktorý sa veľmi intenzívne zaujímal o kultúru a politický vývoj v stredoeurópskom regióne a špeciálne na Slovensku. Početné stretnutia na Slovensku, v Anglicku, alebo kdekoľvek na svetových konferenciách boli vždy obohacujúce. Viacerí z nás sa s Georgom stretli minulého toku v lete, keď nás počas konferencie v Lancasteri pozval do svojho originálneho stáročného domu na anglickom vidieku na trochu ginu.

George, budeš chýbať. Česť Tvojej pamiatke.

Peter Samuely

Centrum fyziky nízkych teplôt

Ústav experimentálnej fyziky

Slovenskej akadémie vied